Hakkımda / About Me

Photo by @muhsinakgünstudio

Photo by @muhsinakgünstudio

Esra A. Aysun 2014 yılından itibaren British Council Türkiye’de Sanat Direktörü olarak Yaratıcı Ekonomiler, Kültürel Değişim ve Kültürde Kadın Gücü odaklarında Birleşik Krallık ve Türkiye arasında kültürel işbirlikleri projelerini yönetiyor. Akademik ve alanda sürdürdüğü çalışmalarını Kültür ve Sanat Alanında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği çalışmaları ile sürdürüyor. 5-7 Mart 2021’de düzenlenen ilk WOW Dünya Kadınları Festivali İstanbul’un küratörlüğünü üstlenen Aysun ayrıca Mayıs-Ekim 2020 tarihleri arasında Açık Radyo’da festivalin ön programı niteliğinde hazırlanan Festival Alanı’nı hazırlayıp sundu.

Istanbul’da doğan Aysun, Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji okudu ve yüksek lisansını New York Üniversitesi Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. 2003 yılından itibaren İstanbul’da devam etmekte olduğu kültür ve sanat alanındaki profesyonel hayatında Dot, Galerist, CUMA ve Masumiyet Müzesi gibi farklı disiplinlerdeki kültür oluşum ve kurumlarında danışman ve yönetici olarak çalıştı ve bir yandan da 2005-2013 yılları arasında sanat yönetimi alanında Yıldız Teknik, Yeditepe , İTÜ MİAM ve Mimar Sinan Üniversiteleri’nde ders verdi.

2008-2013 yılları arasında uluslararası kültürel işbirliklerini destekleyen network ve oluşumlarda– IETM (Brüksel), Balkan Express (Slovenya), Cimetta (Paris) ve AICA Türkiye – danışma ve yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. 2013 Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nun Danışma Kurulu’nda yer aldı. 2019 itibari ile ise Arter Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Aysun profesyonel ve akademik alandaki deneyimlerini 2014-15 yıllarında Yapı Kredi Yayınları Sanat Dünyamız Dergisi ile paylaşılan editör ve yazarlığını yaptığı üç Güncel Durum eki ve 2013’te moderatörlüğünü yaptığı Sanat Yönetimi Üzerine Konuşmalar serisinin gene Yapı Kredi Yayınları’ndan 2014’de yayımlanan kitabı ile okuyucularla paylaştı.

Esra A. Aysun, is an arts administrator, working as a consultant, lecturer and writer in the creative sector in Istanbul. She has been acting as Head of Arts at the British Council in Turkey to date since 2014 working on focus areas of Creative Economies, Cultural Exchange and Women Power in Culture and is a board member of Arter since 2019.
As the curator of WOW- Women of the World Festival Istanbul 5-7 March 2021, Aysun curated and hosted Festival Alanı, a radio show on gender equality at Açık Radyo on air from May to October 2020 and continues her activism to achieve a gender equal approach in the creative sectors.

Aysun completed her BA at the Sociology Department of Boğaziçi University (Istanbul) and MA at the New York University, Administration of Performing Arts (New York). Since 2003, she has led a career of management and consultancy at various institutions of culture and arts in Istanbul as Dot, Galerist, CUMA and Museum of Innocence; as well as lecturing on Arts Management at universities of Yıldız Teknik, Yeditepe, İTÜ MİAM and Mimar Sinan from 2005 to 2013.

Aysun has been an advisory board member of the IETM Informal Network for Contemporary Performing Arts (Brussels), Balkan Express (Slovenia) and a board member of the Cimetta Fund (Paris) and AICA (Istanbul) (2008-2013). Aysun also served as a member of the Advisory Committee of the Pavilion of Turkey in the 55th Venice Biennale (2013).

Aysun undertook the editorship of the Current Issues booklet of the arts magazine Sanat Dünyamız in 2014-15 and is the editor of the book Sanat Yönetimi Üzerine Konuşmalar (Talks on Arts Management) published by Yapi Kredi Publications in 2014.