Hakkımda / About Me

Photo by @muhsinakgünstudio

Photo by @muhsinakgünstudio

Istanbul’da doğan Esra A. Aysun, Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji okudu ve yüksek lisansını New York Üniversitesi Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. 2003 yılından itibaren İstanbul’da devam etmekte olduğu kültür ve sanat alanındaki profesyonel kariyerinde farklı disiplinlerdeki kültür oluşumlarında yönetici olarak çalıştı ve bir yandan da çeşitli üniversitelerde sanat yönetimi alanında ders verdi. 2014 yılından itibaren British Council Türkiye’de Sanat Direktörü olarak Birleşik Krallık ve Türkiye arasında kültürel işbirlikleri projelerini geliştiren Aysun, yaratıcı alanları sivil toplum ile biraraya getiren WOW- Dünya Kadınlar Festivali’nin de Türkiye Küratörü’dür. Arter Yönetim Kurulu Üyesi olan Aysun, günümüzde kültür kurumlarının sürdürülebilirliğinde sanat yönetiminin etkisi üzerine ve kültür ve sanat alanında toplumsal cinsiyet eşitsizliği odaklarında yazmaya ve konuşmaya devam ediyor ve omuz.org üyesi olarak kolektif gücün parçası olmayı önemsiyor. Son dönem makalelerine argonatlar.com’ dan ulaşılabilir.

Aysun halen Yeditepe Üniversitesi’nde Yaratıcı Endüstriler üzerine derse devam etmektedir.

Aysun’un daha önceki Yönetim/Danışma Kurulu üyelikleri arasında IETM (Brüksel), Balkan Express (Slovenya), Cimetta (Paris) ve AICA Türkiye sayılabilir. 2013 Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nun Danışma Kurulu’nda yer almıştır.

Aysun profesyonel ve akademik alandaki deneyimlerini 2014-15 yıllarında Yapı Kredi Yayınları Sanat Dünyamız Dergisi ile paylaşılan editör ve yazarlığını yaptığı üç Güncel Durum eki ve 2013’te moderatörlüğünü yaptığı Sanat Yönetimi Üzerine Konuşmalar serisinin gene Yapı Kredi Yayınları’ndan 2014’de yayımlanan kitabı ile okuyucularla paylaştı.

Esra A. Aysun, is an arts administrator, working as a consultant, lecturer and writer in the creative sectors in Istanbul, Turkey. Achieving her BA on Sociology at BU (Istanbul) and MA at Administration of Performing Arts, NYU, (New York), she has been working with a diverse range of  creative institutions and delivering lectures on arts management. Working as Head of Arts at the British Council in Turkey to date since 2014, she is committed to initiate creative projects to develop intercultural dialogue. Aysun acts as the curatorial lead of WOW- Women of the World Festival Istanbul, missioned to unite creative sectors with the civil society on gender equality activism. A board member of Arter, Aysun writes and talks on the impact of an inclusive arts management and on gender inequality in the creative sectors and values being part of collective action via her commitment to omuz.org. Her most recent articles can be read on argonatlar.com.

Aysun currently lectures on Creative Industries at the Yeditepe University.

Among Aysun’s previous professional / advisory board memberships are IETM Informal Network for Contemporary Performing Arts (Brussels), Balkan Express (Slovenia), Cimetta Fund (Paris) and AICA Turkey (Istanbul). Aysun also served as a member of the Advisory Committee of the Pavilion of Turkey in the 55th Venice Biennale (2013).

Aysun undertook the editorship of the Current Issues booklet of the arts magazine Sanat Dünyamız in 2014-15 and is the editor of the book Sanat Yönetimi Üzerine Konuşmalar (Talks on Arts Management) published by Yapı Kredi Publications in 2014.